Zavřít

Ako sa starať o výrobky

- Starostlivosť o posteľnú bielizeň: základné informácie

- Starostlivosť o posteľnú bielizeň: podrobné informácie

- Starostlivosť o prestieradlá

- Starostlivosť o uteráky a osušky

- Starostlivosť o kúpeľňové predložky

- Starostlivosť o ostatné výrobky

STAROSTLIVOSŤ O POSTEĽNÚ BIELIZEŇ: ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

- pred prvým použitím posteľnú bielizeň aspoň raz dôkladne vyperte

- odporúčaná teplota prania je 40 °C (odporúčame výrobky značky Persil)

- pri prvom praní nesmie byť teplota nižšia ako 40 °C, program musí byť dlhý

- posteľnú bielizeň perte a sušte naruby so zapnutým zipsovým uzáverom

- ak sušíte v sušičke (čo neodporúčame), vyberte dlhší program s nízkou teplotou

- krepovú posteľnú bielizeň nikdy nežehlite, poškodila by sa krepová štruktúra

- ostatnú posteľnú bielizeň žehlite naruby na vysoký stupeň

- posteľnú bielizeň nevyvárajte, nemangľujte ani nebieľte

STAROSTLIVOSŤ O POSTEĽNÚ BIELIZEŇ: PODROBNÉ INFORMÁCIE

Pred prvým použitímPred prvým použitím je nevyhnutné posteľnú bielizeň aspoň raz až dvakrát vyprať na odporúčanej teplote s príslušným pracím prostriedkom (odporúčame výrobky značky Persil), najlepšie na dlhý bavlnený program. Tým sa odstránia zvyškové farby a nečistoty z výroby. Pri nedodržaní odporúčanej teploty 40 °C, nedostatočnom vypraní a vyplákaní alebo dlhšom ležaní mokrej bielizne v práčke môže najmä pri výrazných farbách prechodne dôjsť k zafarbeniu, ktoré však ďalším dôkladným vypraním vymiznú. Nízka teplota pri prvom praní zapríčiní zapustenie zvyškových farieb!

PranieObliečky odporúčame prať v práčke na 40 °C, vždy naruby a so zapnutým zipsovým uzáverom. Pracie prostriedky voľte podľa farby posteľnej bielizne (odporúčame výrobky značky Persil). Tmavé a sýte farby perte v prípravku na farebnú či tmavú bielizeň, nepoužívajte prípravky s optickými zosvetľovačmi (na bielu alebo univerzálnu bielizeň). Nepoužívajte bielidlá, ktorých používaním dochádza k oslabeniu vlákien a tým k zníženiu životnosti materiálu a farieb. Po vypraní nenechávajte bielizeň dlho ležať v práčke, zbytočne sa pokrčí a riskujete tým zapustenie farieb. Všetky pokyny týkajúce sa starostlivosti o obliečky nájdete na etikete alebo na nášivke priamo na posteľnej bielizni.

Odporúčaná teplotaOdporúčaná teplota 40 °C vychádza z najnovších vedeckých výskumov a poznatkov. Táto teplota je vhodná na dosiahnutie optimálnej hygienickej čistoty a zaistenie dlhej životnosti pestrých farieb. Aj bežné pracie prostriedky (odporúčame Persil) dnes už obsahujú zložky, ktoré dokážu pri nižších teplotách odstrániť väčšinu mikróbov. Praním pri nižších teplotách navyše šetríte aj životné prostredie a svoju peňaženku. Posteľná bielizeň je testovaná na pranie pri teplote 85 °C, pokiaľ teda posteľnú bielizeň vyperiete na vyššom stupni, napr. 60 °C, nič sa jej nestane.

AvivážAviváž všeobecne neodporúčame, pretože jej používanie zabraňuje prirodzeným vlastnostiam prírodného materiálu, ako je schopnosť absorpcie alebo priedušnosť. Aviváž v podstate obalí vlákna a tým znemožní látke „dýchať“.

SušenieSušenie v sušičke všeobecne neodporúčame, príliš vysoké teploty nemajú dobrý vplyv na látku a na použité farby. Pri použití sušičky posteľnú bielizeň sušte naruby a zvoľte radšej dlhší program s nízkou teplotou. Pokiaľ sušíte klasickým spôsobom, posteľnú bielizeň „rozklepte“ a vešajte narovnanú (nikdy však za rohy!) – lepšie si tak udrží svoj tvar a bude sa vám lepšie žehliť. Ak sušíte vonku, posteľnú bielizeň vešajte naruby, zabránite tak priamemu kontaktu farieb so slnečným žiarením. Bielizeň nenechávajte dlho presychať, zle sa potom žehlí.

ŽehlenieŽehliť môžete všetku posteľnú bielizeň okrem krepovej. Posteľnú bielizeň žehlite vždy naruby na programe bavlna/ľan (vysoký stupeň). V okolí zipsového uzáveru žehlite opatrne. Kým vyžehlenú bielizeň zložíte a uložíte, nechajte ju vychladnúť. Žehlenie si uľahčíte napr. nižšími otáčkami pri žmýkaní, primeraným množstvom bielizne v práčke alebo tiež správnym spôsobom sušenia (látka sa tak veľmi nepokrčí). Obliečky nemangľujte, pretože plastové uzávery (zipsy, gombíky) neznesú vysoké teploty a hrozí ich zatavenie.

Nežehlivá a nekrčivá úpravaVeľa výrobkov sa prezentuje „nežehlivou“ či nekrčivou úpravou. Úplne nežehlivú úpravu dosiahnuť nemožno, je možné vyrobiť iba úpravu ľahko sa žehliacu, často tiež označovanú ako „easy-care“. Táto úprava sa dosahuje dodatočným chemickým procesom, ktorý vyžaduje použitie agresívnych chemických roztokov (formaldehyd, močovina, soli silných kyselín). Po vypraní potom síce stačí iba ľahké prežehlenie, ale použité chemické procesy majú za následok narušenie štruktúry vlákien, čo v praxi znamená zhoršenie vlastností povrchu (je hrubšia na dotyk), nižšiu pevnosť a teda aj nižšiu životnosť látky. Zo zdravotného hľadiska a z hľadiska kvality výrobku tento proces nepovažujeme za vhodný, a preto žiadny z výrobkov firmy Matějovský nemá ľahko žehliacu úpravu.

 

STAROSTLIVOSŤ O PRESTIERADLÁ

Džersejových prestieradlá, saténové prestieradlá a prestieradlá z hladkej bavlnyPrestieradlá môžete prať v práčke, odporúčaná teplota je 40 °C. Prestieradlá je potrebné pred prvým použitím aspoň raz dôkladne vyprať v práčke na dlhý bavlnený program s príslušným pracím prostriedkom, najlepšie oddelene, aby boli dobre odstránené zvyškové farby a nečistoty z výroby. Sušenie v sušičke neodporúčame, je však možné. Ak sa pre sušičku rozhodnete, vyberte šetrné dlhšie sušenie na nízkej teplote. Tieto prestieradlá možno žehliť (pri džersejových prestieradlách nie je žehlenie vhodné). Neodporúčame používať aviváž, pretože zabraňuje prirodzeným vlastnostiam materiálu – v podstate obalí vlákna a znemožní látke „dýchať“. Prestieradlá nevyvárajte, nemangľujte ani nebieľte.

Froté prestieradláPrestieradlo môžete prať v práčke, odporúčaná teplota je 40 °C. Pred prvým použitím je potrebné froté prestieradlo aspoň dvakrát dôkladne vyprať v práčke na 40 °C, na dlhom pracom programe s príslušným pracím prostriedkom, najlepšie oddelene, aby boli dobre odstránené zvyškové farby a nečistoty z výroby. Prvým vypraním tiež dôjde k uvoľneniu voľných vlákien a k spevneniu slučiek v tkanine, čo zaručí lepší vzhľad a dlhšiu životnosť. Pri praní froté výrobkov nepoužívajte aviváž – tá na povrchu vlákien vytvorí tenký film, ktorý ničí jemnú slučkovú štruktúru. Slučkovú štruktúru ničí tiež žehlenie, z tohto dôvodu froté prestieradlá nikdy nežehlite. Sušenie v sušičke neodporúčame, ale je možné. Ak sa pre sušičku rozhodnete, vyberte šetrné dlhšie sušenie na nízkej teplote. Prestieradlá nevyvárajte, nemangľujte ani nebieľte.TIP: Ak dôjde k uvoľneniu slučky, ďalej ju nevyťahujte! Presahujúcu časť opatrne odstrihnite nožnicami.

STAROSTLIVOSŤ O UTERÁKY A OSUŠKY (a župany)

Pred prvým použitímUteráky a osušky (ďalej len „uteráky“) je pred prvým použitím nevyhnutné aspoň dvakrát dôkladne vyprať v práčke na odporúčanej teplote a dlhom pracom programe s príslušným pracím prostriedkom. Uteráky perieme oddelene, keďže dochádza k vymývaniu zvyškových farieb a nečistôt z výroby. Prvými praniami prirodzene dochádza k uvoľneniu jemných voľných vlákien a k spevneniu slučiek v tkanine, čo zaistí lepší vzhľad a dlhšiu životnosť výrobku. Aj keď je froté kvalitné, tvoria sa na ňom spočiatku drobné hrčky, ktoré však po niekoľkonásobnom praní vymiznú.

PranieUteráky perte v práčke na dlhom programe, vždy sa riaďte konkrétnou odporúčanou teplotou uvedenou na nášivke (všeobecne sa odporúča 40 – 60 °C). Ideálne je prať uteráky oddelene (najmä pri prvých praniach), alebo aspoň s rovnakými farbami. Dodržujte zásady správneho dávkovania príslušného pracieho prostriedku. Prílišné množstvo sa vo vláknach usadzuje a farby blednú, nedostatok vedie k nízkemu odkaľovaniu vody a následnému tvrdnutiu tkaniny. Biele uteráky perte v prostriedku na bielu bielizeň. Na farebné a tmavé uteráky voľte prací prostriedok na farebnú bielizeň, bez optických zosvetľovačov. Uteráky nevyvárajte a nebieľte. Neperte uteráky s odevmi, ktoré majú háčiky alebo zipsy, predídete tak vytiahnutiu vlákna. Nežiaducej tvorbe hrčiek predídeme správnym plnením práčky. Textil sa pri praní nesmie príliš trieť o bubon, k čomu dochádza, keď je práčka preplnená alebo naopak, naplnená nedostatočne.

AvivážPri praní uterákov nepoužívajte aviváž. Aviváž vlákna zlepí k sebe a uteráky tak strácajú mäkkosť a najmä prirodzenú schopnosť absorpcie. Môže tiež zapríčiniť tvorbu hrčiek. Pri bielych a svetlých uterákoch môže farebná aviváž spôsobiť aj ich zosivenie či zapranie.

ŽehlenieUteráky nikdy nežehlite ani nemangľujte, slučky by sa sploštili, polámali a stratili nasiakavosť. 

SušeníSušenie v sušičke neodporúčame, ak sa pre sušičku aj napriek tomu rozhodnete, vyberte šetrné dlhšie sušenie na nízkej teplote. Jemným vláknam škodí tiež sušenie na priamom slnku či horúcom radiátore. Ideálne je sušiť uteráky na veľmi vzdušnom mieste, kde sa vlákna krásne našuchoria.

TIP: Ak dôjde k uvoľneniu slučky, ďalej ju nevyťahujte! Presahujúcu časť opatrne odstrihnite nožnicami. Uterák je tkaný tak, že sa mu po odstrihnutí vytiahnutého vlákna nič nestane.

 

STAROSTLIVOSŤ O KÚPEĽŇOVÉ PREDLOŽKY

Kúpeľňové predložky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, nielen z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby si čo najdlhšie zachovali svoj pôvodný vzhľad.

Bavlnené predložky: Predložky Comfort a Adria sú vyrobené zo 100 % bavlny, nemajú protišmykovú vrstvu, a preto je možné sa o ne starať rovnako ako o uteráky. Možné je pranie v práčke na 40 °C, vždy oddelene, aby nedošlo k znečisteniu inej bielizne.

Predložky SOFT: Predložky vždy perte samostatne na 40 °C, oddelené od ostatnej bielizne, aby nedochádzalo k zbytočnému znečisteniu. Zvoľte prací cyklus s vysokou hladinou vody, aby došlo k riadnemu vyplákaniu a vyčisteniu vlasu. Ideálne je použitie pracieho prostriedku na jemnú bielizeň. Predložky nežehlite ani nemangľujte. Sušenie v sušičke neodporúčame, príliš vysoké teploty môžu spôsobiť poškodenie jemných vlákien a protišmykovej vrstvy. Predložku je tiež dobré z času na čas vyklepať alebo povysávať, aby usadené nečistoty neničili jemnú štruktúru, popr. aby pri praní nepoškodili vnútorné ústrojenstvo práčky. Predložky nenechávajte na podlahe premočené, vždy venujte pozornosť možnosti prirodzeného sušenia, napr. v blízkosti radiátora. Vyhnite sa však sušeniu na rozpálenom zdroji tepla, aby nedošlo k poškodeniu protišmykovej vrstvy.

TIP! Pri prvom praní môže dôjsť k púšťaniu zvyškového množstva jemných chĺpkov z výroby. Pred prvým použitím preto odporúčame predložku dôkladne vyprať, najlepšie v sieťke alebo vrecúšku, aby nedošlo k zbytočnému znečisteniu bubna a filtra v práčke.

STAROSTLIVOSŤ O ZÁVESY

Dekoračné závesy (100 % bavlna) aj záclony a dizajnové a kombinované závesy (100 % polyester) je možné prať v práčke na 30 °C, na jemnom programe s príslušným pracím prostriedkom. Po vypraní záves ihneď vyberte z práčky, rozklepte a starostlivo zaveste. Nižšie otáčky pri žmýkaní a správny spôsob sušenia uľahčí prípadné žehlenie.

STAROSTLIVOSŤ O PRIKRÝVKY

Prešívané prikrývky perte podľa potreby na 40 °C s pracím prostriedkom (podľa farebnosti výrobku). Vhodné sú nízke otáčky, aby nedošlo k deformácii náplne. Ak nemáte k dispozícii dostatočne veľkú práčku, odporúčame využiť služby profesionálnej čistiarne.

STAROSTLIVOSŤ O PRIKRÝVKY, VANKÚŠE A MATRACOVÉ CHRÁNIČE

Náplne aj chrániče perte podľa potreby na 40 °C s pracím prostriedkom na bielu bielizeň. Vhodné sú nízke otáčky, aby nedošlo k deformácii náplne. Ak nemáte k dispozícii dostatočne veľkú práčku, odporúčame využiť služby profesionálnej čistiarne.

STAROSTLIVOSŤ O KUCHYNSKÉ UTIERKY

Froté utierky: Utierky je možné prať v práčke na 60 °C s príslušným pracím prostriedkom. Vzhľadom na sýte farby utierok je nutné pranie s podobnými farbami. Froté utierky sa nežehlia. Pred prvým použitím je nutné utierky raz až dvakrát vyprať, aby došlo k aktivácii ich nasiakavej schopnosti.

Utierky z hladkej bavlny: Utierky je možné prať v práčke na 60 °C s príslušným pracím prostriedkom, najlepšie s podobnými farbami. Žehlenie je možné na programe „bavlna“. Pred prvým použitím je nutné utierky raz až dvakrát vyprať, aby došlo k aktivácii ich nasiakavej schopnosti.

STAROSTLIVOSŤ O PRESTIERANIE A OBRUSY

Prestieranie: Umývajte navlhčenou hubkou s jemným saponátom. Nemáčajte vo vode, aby nedošlo k rozstrapkaniu okrajov.

Obrusy s nešpinivou úpravou: Obrusy je možné prať na jemnom programe na 40 °C. V prípade potreby je možné prežehlení na nízkom stupni teploty.

STAROSTLIVOSŤ O BAVLNENÉ DEKY, ŠKÓTSKE PLÉDY…

Bavlnené a iné deky perte na 30 °C s jemným pracím prostriedkom na (stálo)farebnú bielizeň. Zvoľte nízke otáčky, aby nedošlo k nadmernému pokrčeniu. Po vypraní ihneď vyberte z práčky, dôkladne rozklepte a nechajte sušiť na dobre vetranom mieste. Deky nežehlite. Pred prvým použitím je potrebné deku raz až dvakrát vyprať, aby došlo k odstráneniu voľných vlákien z výroby.

STAROSTLIVOSŤ O TKANÉ KOBERČEKY

Možné prať na 30 °C s jemným pracím prostriedkom, zvoľte nízke otáčky pri žmýkaní. Koberec sa dodáva v zloženom stave, po vybratí z obalu odporúčame vyžehliť na strednom stupni teploty.

STAROSTLIVOSŤ O OBRAZY

Obrazy podľa potreby utierajte mierne navlhčenou handričkou.

STAROSTLIVOSŤ O LÁTKOVÉ PLIENKY

Látkové plienky je možné prať až na 90 °C, podľa aktuálnych potrieb, vždy s pracím prostriedkom na bielu bielizeň. Sú tiež odolné proti sterilizácii žehlením. Plienky neodporúčame bieliť alebo sušiť v sušičke na vysokých teplotách, aby nedošlo k narušeniu štruktúry jemných vlákien.

 

Skúsenosti a tradícia

v textilnej výrobe

Kvalitné materiály

a moderné technológie

Úpravy zadarmo

zakúpených obliečok

Doprava zadarmo

pri nákupe nad 3 000 Kč

TOPlist